Czym są alkomaty elektrochemiczne?

alkomaty elektrochemiczne

Każdy kierowca powinien go posiadać. O czym mowa? Oczywiście o alkomacie, który pozwala w każdej chwili sprawdzić, czy jesteśmy zdolni do prowadzenia samochodu, czy też poziom alkoholu we krwi sugeruje odłożenie kluczyków od auta na bok. Alkomaty wpływają w ten sposób na świadomość kierowców, a także bezpieczeństwo ich i innych uczestników ruchu drogowego. Najczęściej wybieranym typem alkomatu jest alkomat elektrochemiczny.

Jak działają alkomaty elektrochemiczne?

Wspomniany alkomat posiada sensor elektrochemiczny, który pozwala otrzymać wynik na skutek utleniania się etanolu przez związku chemiczne na elektrody. Alkohol w ten sposób przekształca się w kwas octowy i uwalnia elektrony, które z kolei powodują powstanie elektryczności, to jest prądu o niskim napięciu. Wynik jest zależny od napięcia właśnie.

Dla kogo polecane są alkomaty elektrochemiczne?

Alkomaty elektrochemiczne charakteryzują się bardzo dużą dokładnością, a także tym, że nic nie jest w stanie zakłócić ich pomiarów. Idealnie więc nadają się dla osób zarówno palących, jak i niepalących. Tytoń czy chociażby leki dla diabetyków nie są w stanie wpłynąć na wynik.

Często również jest on polecany do zastosowania komercyjnego, na przykład do badań przesiewowych w służbach mundurowych czy dużych zakładach pracy.

Zalety alkomatów elektrochemicznych

Alkomaty elektrochemiczne wyróżniają się przede wszystkim trwałością. Jest w stanie pracować przez około pięciu lat, bądź też nawet do dziesięciu tysięcy pomiarów. Ponadto, urządzenia tego typu nie wymagają zbyt częstego kalibrowania. Można tego dokonać co pół roku, a nawet często i co rok.  

O ich jakości świadczyć może też to, że często korzysta z nich policja w trakcie kontroli.

Do czego wykorzystuje się alkomaty elektrochemiczne?

Alkomat elektrochemiczny jest stosowany nie tylko do celów prywatnych, ale również do tak zwanych masowych badań przesiewowych. Często wykorzystują je służby mundurowe, a także duże zakłady pracy czy chociażby ochrona w trakcie organizacji imprez masowych.