Tor samochodowy

Z dużą dozą prawdopodobieństwa istnieje część osób, która nie wie, że na torze samochodowym odbywają się różnego rodzaju wyścigi.

Ogólnie rzecz biorąc tor samochodowy jest obiektem zamkniętym,czyli krótko mówiąc nie można z niego korzystać bez pozwolenia. Dlatego, jeżeli chcemy wziąć udział w takim wydarzeniu lub gdy po prostu chcemy pojeździć szybkimi samochodami należy wcześniej sprawdzić, kiedy odbywa się dana impreza, a następnie zarezerwować sobie miejsce, dzięki czemu będziemy mogli wcielić się w profesjonalnego kierowcę.

Trzeba mieć również na uwadze, iż tor ma dosyć często kilka lub znacznie więcej zakrętów. Jest betonowy albo asfaltowy. Zazwyczaj w pobliżu znajdują się trybuny, na których zasiadają kibice. Pamiętajmy także, że każdy tor ma prostą startową. Jest to linia, na której ustawiają się zawodnicy przed rozpoczęciem wyścigu. Blisko toru znajdują się zwykle aleje serwisowe, w których znajdują się garaże. Natomiast obok nich odbywają się pit-stopy. Zatrzymują się tam kierowcy, którzy biorą udział w wyścigu. Postój jest po to, aby drużyna danego zawodnika mogla wymienić opony w jego samochodzie bądź zaatakowała paliwo, po czym kierowca może dalej uczestniczyć w rajdzie. Jeżeli chodzi o długość takiego toru to nie przekracza on zazwyczaj pięciu kilometrów. Należy wziąć pod uwagę, iż zakręty są różnie wyprofilowane, dlatego trzeba je pokonywać różną techniką. Często organizowane są dni, podczas których każdy kierujący, posiadający własny samochód i prawo jazdy może spróbować swoich sił na takim placu.