Stacje ładowania samochodów elektrycznych – ładowarki

Stacje ładowania samochodów elektrycznych - ładowarki

Samochody elektryczne cieszą się rosnącą popularnością. Niestety nie oznacza to, że tego rodzaju pojazdy mogą być sprawnie naładowane w Polsce. Właściciele aut elektrycznych mogą skorzystać z trzech sposobów na naładowanie samochodu. Różnią się one nie tylko kosztem, ale również efektywnością.

Ładowanie auta w domu

Najprostszym sposobem na ładowanie auta elektrycznego jest wykorzystanie zwykłego gniazdka domowego. W takiej sytuacji prąd zmienny pochodzący z domowej instalacji elektrycznej zostaje zmieniony, przez wbudowany w samochód konwerter, na prąd stały. O ile może się to wydawać bardzo komfortowym rozwiązaniem, to wiążą się z nim bardzo duże ograniczenia. Jakie?

Przede wszystkim ładowanie auta elektrycznego poprzez zwykłe gniazdko domowe oznacza bardzo długi czas ładowania. W zależności od posiadanego auta, czy też rodzaju zamontowanego akumulatora czas ładowania może trwać od kilkunastu do nawet (w skrajnych przypadkach) kilkudziesięciu godzin. Dodatkowo korzystanie z gniazdka naraża instalację na przegrzanie, a w konsekwencji na uszkodzenie.

Dlatego w przypadku domów zaleca się ładowarki do samochodów elektrycznych AC, które mogą być podłączone do źródła prądu zmiennego i skracają one czas ładowania samochodu elektrycznego nawet o połowę. Dodatkowo nie stanowią one zagrożenia nawet dla starej instalacji elektrycznej i często mogą być używane do ładowania różnych rodzajów urządzeń. Alternatywą są jedynie stacje DC.

Ładowanie auta w domu

Stacje ładowania DC

Podstawową zaletą każdej stacji ładowania DC jest ich bezpośrednie podłączenie do źródła prądu stałego. Oznacza to, że wykorzystywana energia elektryczna nie musi być konwertowana i można ją natychmiastowo użyć do ładowania akumulatora. Dzięki temu rozwiązaniu można liczyć na wyjątkowe skrócenie czasu ładowania. Ładowarki do samochodów elektrycznych typu DC mogą naładować pojazd nawet w 15 – 30 min. Oznacza to, że jest to jedyny sposób na szybkie naładowanie auta. Co warto jeszcze o nich wiedzieć?

Jednak jak można się domyślić ładowarki DC nie mogą być wykorzystywane w domu. Muszą być one podłączone bezpośrednio do instalacji wykorzystujących prąd stały. Z tej przyczyny ten rodzaj ładowarki odnaleźć można jedynie w miejscach publicznych. Zwykle znajdują się w pobliżu autostrady, na stacjach benzynowych, ale również w miejscach położonych w pobliżu dużych hoteli, centrów handlowych itp. Ich wyjątkowa wysoka skuteczność jest rezultatem nie tylko bezpośredniego użycia prądu stałego, ale również wyjątkowo dużej mocy dochodzącej nawet do 150 kW.