Doskonalenie umiejętności motocyklowych

Motocykle z roku na roku stają się coraz bardziej popularne. Za sprawą tego, że posiadając prawo jazdy kategorii B praktycznie każdy kierowca samochodu osobowego ma możliwość jazdy na małym motocyklu, widzimy ich coraz więcej na polskich drogach. Jednak czy naprawdę każdy od razu może pewnie usiąść w siodle i czuć się na motocyklu jak ryba w wodzie? Jeżeli nie mamy żadnego doświadczenia taka przesiadka z samochodu na dwa kółka może być nieco trudna. Jak sobie poradzić z przełamaniem strachu nie zagrażając swojemu zdrowiu i życiu?

Treningi na zamkniętym torze wyścigowym

Najlepszą, najbezpieczniejszą i zawsze polecaną przez doświadczonych motocyklistów opcją jest wykupienie kilku godzin jazdy na torze. W zamkniętych warunkach, pod okiem instruktorów, bez udziału ruchu ulicznego nic złego nam się nie stanie. A dla osoby, która do tej pory pierwszy raz trzyma prawie 200kg między nogami są to warunki, które nadają się idealnie do opanowania pierwszych, jakże ważnych elementów jazdy. Jazda na torze wyścigowym w Poznaniu umożliwia nauczenie się motocykla, jego wyczucie. Tak, jak wspominaliśmy, osoby bez doświadczenia nie będą wiedziały jak dobrze operować motocyklem. Nie będą wiedziały przede wszystkim jak głęboko mogą „zejść na kolano” mówiąc potocznie. Chodzi tutaj o kąt nachylenia motocykla względem asfaltu w zakręcie. Niektóre modele motocykli, szczególnie o charakterze sportowym, pozwalają na bardzo niskie zejście, nawet do kąta 45 stopni. Taka parada wymaga jednak kilku godzin doświadczenia i zaufania dla swojej maszyny. Ciężko jest to osiągnąć za pierwszym razem. Wszystko zależy do tego jaką maszynę prowadzimy.

Motocykle 125 o sportowym charakterze

Sportowe odmiany motocykli o pojemności silnika nieprzekraczającej 125 centymetrów sześciennych to najlepszy przykład do nauki jazdy sportowej. Na takich maszynach jazda na torze wyścigowym w Poznaniu pozwoli najszybciej nauczyć się nawyków i zachowania motocykla sportowego w każdym zakręcie. Dzięki instruktorom oraz bezpieczeństwu, jakie oferuje tor, jesteśmy w stanie z każdym zakrętem przesuwać swoją granicę zaufania. Możemy również wynająć motocykle ze specjalnym dodatkowym osprzętem, który będzie nas chronił podczas upadku. Dzięki niemu możemy nawet przekroczyć granicę, przy której motocykl będzie się jeszcze utrzymywał na kołach. Nie uszkodzimy go, nie skrzywdzimy się, ale będziemy mieli możliwość zobaczenia gdzie leży nasza granica. 

Dlaczego wyprawa na tor jest tak ważna?

Wielu kierowców, szczególnie tych bez doświadczenia, sądzą, że wystarczy usiąść, dodać gazu i jechać. Niestety jazda na motocyklu jest znacznie bardziej skomplikowana. Trzeba myśleć z wyprzedzeniem o każdym ruchu, jaki będziemy chcieli zrobić. Dlatego przynajmniej jeden raz w sezonie opłaca się wykupić godzinę jazdy na torze pod okiem instruktora, aby wzbogacić nasze umiejętności i nabrać nowego doświadczenia. Szczególnie ważne jest to w przypadku chęci zmiany motocykla na większy. Większa masa i moc silnika to kolejne, nowe wyzwanie dla niedoświadczonego kierowcy.

Prawa autorskie do zdjęcia trasy poznańskiego toru użytego w artykule – marka go-racing.pl