Brzydki zapach w kabinie – problem z klimatyzacją

Nieprzyjemny zapach w kabinie, pojawiające się alergie mogą świadczyć o problemach z klimatyzacją samochodową. Klimatyzacja samochodowa to uwielbiana przez kierowców „opcja”, która często jest bagatelizowana jeśli chodzi o terminowe serwisowanie i odpowiednie dbanie.

Jak dbać o klimatyzację samochodową?

Tak jak inne urządzenia w samochodzie, podobnie i klimatyzacja domaga się stałego i kompleksowego serwisowania, wymiany części oraz odpowiedniego zadbania o nią. Klimatyzacja samochodowa przynajmniej raz w roku powinna być przebadana przez profesjonalny serwis np. Nord Auto , który również zajmie się wymianą filtra kabinowego oraz dokładnym oczyszczeniem parownika.

Zadanie dla fachowców

Wielu kierowców nie zna się na klimatyzacji, dlatego wówczas najrozsądniejszym rozwiązaniem jest „oddanie” jej w ręce doświadczonych fachowców. Średnio przyjmuje się, iż raz w roku należy dokonać dokładny przegląd klimatyzacji. W wielu salonach samochodowych oraz u prywatnych mechaników za taką usługę zapłaci się od około 100 do 200 zł. Czasami, w niektórych salonach samochodowych (szczególnie przed zimą i po wakacjach) można spotkać się z bardzo atrakcyjnymi promocjami, gdzie za cały pakiet z czyszczeniem klimatyzacji, odgrzybianiem, serwisem i wymianą filtrów zapłaci się jedyne 99 zł.

Klimatyzacja również zimą

Wielu kierowców cały czas jest przekonanych, że klimatyzację należy włączyć tylko wtedy, gdy jest strasznie gorąco. Ostatnio jednak, w serwisach samochodowych, fachowcy coraz częściej przypominają kierowcom, by włączyli ją również zimą. Klimatyzacja świetnie osusza powietrze, powoduje, iż szyby nie parują oraz ma pozytywny wpływ na łożyska, by te dalej był szczelne. Warto również sprawdzić raz na jakiś czas, czy działa ona poprawnie lub czy nie wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach, świadczący o zabrudzeniu lub zapchaniu.

Prawidłowa temperatura

Bardzo ważne jest umiejętne sterowanie klimatyzacją. Wiele osób, gdy na zewnątrz temperatura przekracza 30 stopni, potrafi ustawić klimatyzację w aucie nawet na 16 stopni C. Nie jest to dobre ( i zdrowe) rozwiązanie. Najrozsądniej dać temperaturę 20 stopni C.