Miernik lakieru – czym jest i jak działa?

Zakup używanego samochodu jest bardzo opłacalnym przedsięwzięciem, które jednak wiąże się z wieloma problemami. Jednym z nich jest nieuczciwość sprzedających pojazdy. Właściciel pojazdu może oszukać nas na wiele sposobów, a jednym z nich jest ukrywanie historii zniszczeń samochodu. Każda zmiana lakieru może zostać jednak zauważona, jeśli tylko użyje się odpowiednich do tego narzędzi. Właśnie tutaj wkracza miernik lakieru. Jak dokładnie działa?

Miernik lakieru – jak działa?

Urządzenie to bada punktowo grubość powłoki lakierniczej w wybranym przez użytkownika miejscu samochodu. Jak dokładnie się to dzieje? Rozwiązanie jest stosunkowo bardzo proste.

Miernik https://autokosmetyk.com/mierniki-lakieru przykłada się do danej powierzchni, a on mierzy odległość dzielącą go od metalicznego podłoża, którym może być zarówno stal, jak i nawet aluminium. W ten sposób określana jest grubość warstwy niemetalicznej, w której skład może wchodzić zarówno lakier, jak i szpachla, co znaczy, że samochód przeszedł naprawy blacharskie.

Rodzaje mierników – który wybrać?

Na rynku można spotkać się z wieloma różnymi miernikami, co sprawia, że trudno wybrać ten, który będzie najodpowiedniejszy w danej sytuacji. Jest to szczególnie utrudnione, jeśli nie posiadamy wystarczającej wiedzy na ich temat. Na jakie mierniki lakieru warto postawić?

Dla wszystkich osób, które pragną korzystać z miernika okazjonalnie, jak na przykład przy zakupie używanego pojazdu na własne potrzeby, wystarczy miernik z sondą wbudowaną w obudowę. Jeśli miejsca, w których trzeba zmierzyć grubość lakieru, są trudniej dostępne, warto postawić na rozwiązania płaskie i dociskowe, które ułatwią całe przedsięwzięcie.

Istnieje też kulkowy miernik lakieru, który świetnie sprawdzi się dla osób, które doceniają najwyższy poziom precyzji tego rodzaju urządzeń. Takie rozwiązanie pomoże w dokładnym zmierzeniu odległości od metalicznej powierzchni, niezależnie od powierzchni – nie będzie problemu również na krzywiznach, jak i przetłoczeniach. 

Jak widać, miernik lakieru może być bardzo przydatny. Każdy może znaleźć odpowiedni model na swoje potrzeby z gamy różnych rozwiązań.