Co warto zobaczyć w Szczecinie, przed udaniem się na tor wyścigowy?

Miasto Szczecin jest jednym z największych miast w Polsce. Położone jest w północno-zachodnim krańcu kraju, nad rzeką Odrą. Miasto liczy blisko pół miliona mieszkańców, a obszar miejski około 450 tysięcy osób. Miasto jest również stolicą województwa zachodniopomorskiego (Zachodniopomorskie).

Kościoły, które warto zobaczyć w Szczecinie

Podobnie jak wiele innych polskich miast, Szczecin posiadał niegdyś liczne średniowieczne kościoły i klasztory. Jednak większość z tych budynków została zniszczona podczas II wojny światowej.

Dziś w mieście pozostało tylko sześć kościołów: klasztor Dominikanów i pięć kościołów rzymskokatolickich.

Jeden z nich – Kościół Mariacki – stoi w murach dawnego fortu Kacko Kaczyn, który został zbudowany przez Krzyżaków w 1335 roku. Inny stary kościół – Katedra Matki Bożej Wspomożenia Wiernych Droga Krzyżowa, powstał w latach 1636-1637 w ramach barokowej przebudowy zwanej kościołem Kostki.

W ostatniej dekadzie wybudowano także dwie cerkwie: jedną na Rynku Wschodnim, a drugą poza murami miasta – greckokatolicką cerkiew św. Mikołaja.

Wśród innych obiektów wyróżnia się jednak jeszcze jeden duży budynek w granicach miasta, w którym mieści się Polski Instytut Kultury Zarząd Zabytków.

Co ciekawe, wszystkie te zabytki można zobaczyć jadąc do lub z toru wyścigowego w Szczecinie, który znajduje się dokładnie w tym miejscu. Każde z tych miejsc, jest bardzo ładnie położne i jest świetnie skomunikowane z torem wyścigowym w Szczecinie.

Kościół Mariacki (Katedra św. Marii Magdaleny)

Pierwszy kościół w Szczecinie został zbudowany w IX wieku na miejscu obecnego klasztoru Dominikanów. Ten pierwszy kościół został zbudowany w stylu romańskim z nawą główną i apsydą. Był on kilkakrotnie przebudowywany, ostatni raz w połowie XVI wieku.

Obecny kościół został zbudowany w latach 1636 – 1637 za panowania Władysława IV. Ten rzymskokatolicki kościół jest jednym z najpiękniejszych budynków w mieście. Fasadę kościoła zdobi duże okno różane, zwieńczone różą z różnokolorowymi płatkami.

Wewnątrz kościoła ołtarz główny pokryty jest dużym obrazem Wniebowzięcia Maryi. W czasie II wojny światowej kościół został mocno zniszczony przez naloty bombowe, z którego zachowała się jedynie fasada i dach.

Budowle godne zobaczenia przed wyjazdem na tor wyścigowy

Podróż na tor wyścigowy w Szczecinie warto poprzedzić właśnie odwiedzeniem takiego miejsca, które łączy ze sobą elementy kultury, oraz nowoczesnej architektury.

Budowę katedry anglikańskiej rozpoczęto w 1829 roku. Z powodu braku funduszy budowa zatrzymała się w połowie XIX wieku, a budynek został częściowo rozebrany.

Na początku XX wieku budynek przeszedł kilka rekonstrukcji, a ostatecznie został ukończony w 1930 roku. W czasie II wojny światowej katedra została jednak mocno uszkodzona. Po wojnie katedra została odrestaurowana, a w latach 1964-1974 odnowiono jej wnętrze.

W anglikańskiej katedrze spoczywają szczątki ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz króla Polski Jana III Sobieskiego, którzy obaj zmarli w tym mieście. Wnętrze katedry zdobią piękne stiukowe ornamenty> i malowidła.