Rodzaje szpachlówki samochodowej – jak dobrać właściwie?

Każdy właściciel auta doskonale wie, że samochód można dość łatwo uszkodzić. W przypadku lekkich wgnieceń czy zarysowań można jednak sobie skutecznie poradzić. Zastosować wystarczy szpachlówkę samochodową. Ważne jest jednak, aby była ona odpowiednio dobrana. Warto zatem wiedzieć, jakie rodzaje szpachlówki samochodowej można wyróżnić.

Dobór odpowiedniej szpachlówki samochodowej

Szpachlówka samochodowa musi być dopierana zawsze pod kątem jej przeznaczenia. Dostępne bowiem na rynku preparaty różnią się od siebie swoim składem. Ten ma z kolei wpływ na właściwości szpachlówki. Inny preparat znajdzie swoje zastosowanie w przypadku blachy, inny w przypadku plastiku, a jeszcze inny w przypadku aluminium. Jakie zatem można wyróżnić szpachlówki samochodowe?

Szpachlówka samochodowa uniwersalna

Podstawowym rodzajem szpachlówki https://www.dlalakierni.pl/szpachle-samochodowe jest szpachlówka uniwersalna. Charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością oraz różnym stopniem elastyczności. Najczęściej stosowana jest w przypadku napraw drobnych oraz średnich uszkodzeń powłoki lakierniczej.

Jej zaletą jest w pewności to, iż może być stosowana na większości podłoży. Istotne w przypadku szpachlówki uniwersalnej jest to, że im jest on bardziej elastyczna, tym łatwiej się ją nakłada, a następnie szlifuje.

Szpachlówka samochodowa z włóknem szklanym

Ten typ szpachlówki cechuje się niską kurczliwością. Po jej wyschnięciu powstaje twarda powierzchnia odporna na uszkodzenia oraz niewielkie zmiany temperatury.

Szpachlówka z włóknem szklanym powszechnie stosowana jest do renowacji elementów spawanych oraz skorodowanych. W przypadku szpachlówki z dodatkiem włókna szklanego pamiętać trzeba, aby w przypadku większych ubytków nanosić kilka cienkich warstw, a nie jedną grubą.

Szpachlówka samochodowa z aluminium

Pył aluminiowy znajdujący się w składzie tego typu szpachlówki nadaje wysoki stopień elastyczności przy jednoczesnym zachowaniu odporności mechanicznej. Dzięki temu, że w składzie znajduje się aluminium, można ten rodzaj szpachlówki stosować w miejscach, które narażone są na wysoką temperaturę.

Przykładem może być tu choćby komora silnika czy maska. Dodatkowo ze względu na to, że szpachlówkę z aluminium cechuje wydłużony czas aplikacji, to możliwe jest jej stosowanie na dużych powierzchniach.